خانه » زبان رومانی

زبان رومانی

زبان رومانی
به این صفحه امتیاز دهید!

دانستن زبان و گویش مردم کشوری که قصد سفر و یا مهاجرت به آن را دارید بسیار با اهیمت است. به بیان بهتر می توان گفت این کار ازمهم ترین کار هایی است که باید انجام داد. چرا که زبان، اصلی ترین راه برقراری ارتباط با مردم می باشد. از این رو برای رفع نیاز های زندگی لازم است در مورد زبان و گویش مردم بدانید. لازم به زیاده گویی نیست که تقریبا انجام فعالیت های روزمره بدون دانستن زبان و گویش مردم نشدنی است. و یا حداقل بدون دانستن زبان مردم بومی یکی کشور برقراری ارتباط بسیار سخت است. در سفر و مهم تر از آن مهاجرت به رومانی برای جلوگیری از بروز مشکلات کوچک و بزگ لازم است، زبان آن جا را بدانید. از این رو در این مقاله به بررسی و معرفی زبان رومانی می پردازیم. تا آشنایی مقدماتی را با زبان و گویش مردم رومانی به دست آورید.

درخواست مشاوره رایگان رویزا گروپ

در صورت در خواست مشاوره رایگان از سمت رویزا گروپ میتوانید درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا به زودی از رویزا گروپ با شما تماس گرفته شود.

بنر تماس

زبان رومانی

پیش از پرداختن به زبان رومانی، درمورد خود کشور رومانی توضیح مختصری به شما می دهیم. با آشنایی بیشتر با کشور رومانی می توانید مهاجرت دلچسبی را تجربه کنید. همان طور که احتمالا می دانید کشور رومانی، کشوری است که در جنوب شرقی قاره اروپا واقع شده است. پایتخت آن شهر بخارست می باشد که این شهر بزرگ ترین شهر این کشور نیز محصوب می شود. این کشور از غرب با مجارستان و صربستان و از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین همسایه می باشد. همین طور کشور بلغارستان نیز یکی از همسایه های این کشور در جنوب است. کشور رومانی پر از شگفتی ها و موارد عجیب است. یکی از حقایق جالب در مورد رومانی وجودِ دومین یخچال بزرگ زیرزمینی اروپا در این کشور است. لازم به توضیح است که این یخچال در غاری که در ارتفاع ۱۱۶۵ متری کوهستان های آپوسنی قرار گرفته  واقع شده است.

در مورد آب و هوای رومانی باید بگوییم آب و هوای آن عمدتاً معتدل قاره ای است. رومانی دوازدهمین کشور بزرگ اروپا و ششمین کشور پرجمعیت عضو اتحادیه اروپا است. زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی اما مردم دراین کشور با زبان های دیگرنیزگویش می کنند. واحد پول این کشور لئوی رومانی است. بیشتر مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخه ارتدکس تعلق دارند. این واژه در تعریف باورهای دینی به اصول اعتقادیِ درست و پیروان آن اطلاق می‌شود. در مقابل اعتقادات هتردکسس قرار می‌گیرد. این واژه اولین بار در قرن اول میلادی به‌ کار برده شد.

زبان رسمی رومانی

زبان رسمی رومانی

بعد از معرفی اجمالی کشور رومانی در این بخش به زبان رسمی این کشور خواهیم پرداخت. چنانچه قصد دارید بیشتر در مورد رومانی بدانید می توانید به سایر مقاله های سایت مراجعه کنید. همان طور که احتمالا می دانید زبان رسمی کشور رومانی، زبان رومانیایی می باشد. اگر به بررسی ریشه این زبان بپردازیم متوجه می شویم که زبان رومانیایی، یک زبان رومی می باشد. طبق بررسی های صورت گرفته می توان گفت این زبان میان 24 تا 28 میلیون گویش ور دارد. یعنی24 تا 28 نفر در سر تا سر جهان به این گویش صحبت می کنن. باید بگوییم که این زبان و گویش در اصل از رومانی و مولداوی ناشی می شود. بر این اساس می توان گفت زبان رومانی و بریتانیا شباهت هایی با هم دارند. همین طور علاوه بر کشور رومانی که به زبان رومانیایی صحبت می کنند. مولداوی نیز به همین زبان گویش می کنند.

 همچنین زبان رسمی این کشور نیز رومانیایی می باشد. در کنار رومانی و مولداوی استان خودگردان وویوودینا در صربستان نیز به زبان رومانیایی صحبت می کنند. و همچنین زبان رسمی آن ها نیز می باشد. البته لازم به ذکر است که در کشور مولداوی این زبان مولداویایی خوانده می شود. البته همان طور که گفتیم زبان رسمی نیز رومانی می باشد. که البته اختلاف های کوچک و نا چیزی در دستور هجایی دارد. زبان رومانیایی قدمت دیرینه ای دارد و جز گویش های اصیل جهان شناخته می شود. در ادامه مقاله بیشتر با زبان رومانی و رومانیایی آشنا خواهید شد.

رومانیایی زبان اتحادیه اروپا

رومانیایی، زبان اتحادیه اروپا

 در بخش قبلی مقاله به ریشه زبان کشور رومانی پرداختیم. همچنین کشور های دیگری که به این گویش صحبت می کردند را معرفی کردیم. در این بخش قصد داریم به موضوعی جالب در خصوص زبان رسمی کشور رومانی بپردازیم. و آن زبان اتحادیه اروپا است. شاید برایتان جالب باشد که زبان یعنی رومانیایی، زبان رسمی یا اداری در برخی از انجمن ها در جهان می باشد. که مهم ترین آن ها اتحادیه لاتین و همچنین اتحادیه اروپا می باشد. شاید برای شما هم سوال شده باشد که علت این موضوع چیست. در پاسخ باید بگوییم زبان رومانیایی با کوچ مردم رومانی به سایر کشور ها نیز انتقال پیدا کرده است. از این رو می شود رومانی زبانان (مردمی که به زبان رومانی صحبت می کنند) را در کشور های دیگر یافت. به ویژه در کشور های ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، آمریکا، فرانسه و آلمان. لذا زبان اتحادیه اروپا را تشکیل دادند.

البته در کشور کانادا نیز مردم به این زبان گفت و گو می کنند. اگر چه آگاهی‌ ها و اطلاعات درست و استواری از تعداد و شمار کوچندگان رومانیایی ‌زبان در دست نیست. اما با این حال برخی منابع دست دوم گزارش از جمعیت بالای سه میلیون رومانیایی در مناطقی غیر از رومانی می دهد.‌ از این رو و به واسطه تعداد بالای آن ها زبان کوچنده را در اروپا و آمریکای شمالی شکل می ‌دهد. البته سر شماری ‌هایی که بعدا انجام شد درستی این آمار زیر سوال رفت. برای همین نمی شود به درستی این آمار مطمئن بود.

مطلب پیشنهادی: تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا

رومانیایی، زبان اقلیت های قومی

همان طور که در بخش قبلی مقاله گفتیم کوچ مردم رومانی زبان این کشور را در مناطق دیگر جهان توسعه داد. این موضوع تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه رومانیایی زبان دوم در بسیاری از اقلیت‌ های قومی محصوب می شود. بیشتر این اقلیت های قومی در کشور های رومانی و مولداوی می باشد. بر اساس سر شماری که در سال ۱۹۷۹ میلادی انجام شده اطلاعات جالب توجهی به دست آمده است. بر طبق این سر شماری در کشور مولداوی نزدیک به چهار درصد از جمعیت مورد سرشماری، رومانیایی را زبان دوم خود می‌ دانستند. که به واقع آمار قابل توجهی محصوب می شود. همچنین جالب است بدانید که زبان رومانیایی در برخی از سرزمین‌ ها و کشور ها آموزش داده می شود. کشور هایی که از انجمن‌ هایی رومانیایی هستند این آموزش را ارائه می دهند. از جمله این کشورها می توان به صربستان و مجارستان اشاره کرد.

البته در کنار کشور هایی که نام برده شد کشور اوکراین و کشور بلغارستان نیز آموزش رومانیایی را ارئه می دهند. دانش پذیران در این کشور ها برای یادگیری این زبان می توانند به موسسات آموزش زبان مراجعه کنند. جالب است بدانید که استقبال از این زبان در این کشور ها بسیار خوب است. این استقبال به حدی است که بنیاد فرهنگی رومانی (ICR)  از سال ۱۹۹۲میلادی؛ برای آموز گاران زبان رومانیایی در این کشور ها دوره ‌های تابستانی فراهم می کند. تا آن ها بتوانند به آموزش این زبان بپردازند و این زبان را آموزش دیده و یاد بگیرند.

زبان کشور رومانی

آموزش زبان رومانی در دیگر کشورها

همانطور که پیش از بیان شد استقبال از زبان رومانی در دیگر کشور ها قابل توجه است. از این رو زبان کشور رومانی (رومانیایی) در بعضی کشور های دیگر آموزش داده می شود. مجارستان، بلغارستان، اوکراین و صربستان کشور هایی هستند که در آموزشگاه های زبانشان رومانیایی آموزش داده می شود. شاید برایتان جالب باشد وقتی بدانید در برخی از این آموزشگاه ‌ها افرادی نیز پیدا می ‌شوند. که زبان رومانیایی، زبان مادری آن ها نیست. این افراد معمولا در جایگاه زبان دوم به آموختن آن می ‌پردازند که این موضوع جالب توجه است. این موارد نشان از گسترش زبان رومانی در دیگر دارد که از اصالت این زبان ناشی می شود.  به جز کشور هایی که نام برده شد  در ۳۸ کشور دیگر در جهان زبان رومانیایی آموزش داده می شود. رومانیایی در این کشور ها در جایگاه یک زبان بیگانه و زبان دوم افراد آموزش داده ‌می‌ شود.

آموزش زبان رومانیایی برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند بسیار حیاتی است. اگر شما هم قصد یادگیری زبان رومانی را دارید چند راه پیش رو دارید. اول ثبت نام در آموزشگاه های زبان رومانی است. اگر در شهر شما این آموزش ارائه نمی شود می توانید از آموزش های اینترنت بهره بگیرید. در یوتیوب آموزش های خوبی ارائه شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید. کتاب هایی نیز در این خصوص هستند که می تواند در این راه کمک حالتان باشد. در بخش بعدی این مقاله البفای زبان رومانی را معرفی خواهیم کرد.

آموزش زبان رومانی

الفبای زبان رومانی (رومانیایی)

پیش از پرداختن به البفای زبان رومانی مروری بر مطالبی که تا اینجا بیان شد می کنیم. در بخش اول مقاله مختصری از کشور رومانی گفتیم. سپس زبان رسمی این کشور را معرفی کردیم و به بررسی آن پرداختیم. در بخشی از مقاله هم به جایگاه زبان رومانی در دیگر کشور ها و نهاد های بین المللی پرداخیتم. همچنین گسترش این زبان را نیز بررسی کردیم. و کشور هایی که زبان دوم آن ها رومانیایی بودند را نام بردیم. و در آخر به مبحث آموزش زبان رومانی پرداختیم. حالا در این بخش قصد داریم البفای بان رومانی را مورد بررسی قرار دهیم. همان طور که می دانید تمام زبان های جهان البفای مختص به خود را دارند. زبان رومانیایی که زبان اول بیست و چهار میلیون نفر از مردم جهان است. همان طور که گفتیم الفبایی از ریشه الفبای لاتین دارد که با افزودن 5 حرف بدان شکل گرفته است.

اگر شما دوستان عزیز قصد مهاجرت به رومانی را به روش مهاجرت تحصیلی را دارید، نیاز است تا به زبان این کشور مسلط باشید. زبان رومانی یکی از موارد بسیار مهمی است که شما برای مهاجرت تحصیلی و برقراری ارتباط نیاز به آن دارید. به همین دلیل هم در حال حاضر دانشگاه های رومانی پیش از پذیرش این زبان را تدریس میکنند. در واقع اگر شما قصد دارید تا در رومانی زندگی کنید، پیشنهاد میشود تا به زبان رومانی مسلط باشید. برای مهاجرت تحصیلی هم ابتدا میتوانید یا این زبان را از پیش آموخته باشید که برای آموزش هم میتوانید از رویزا گروپ تماس بگیرید و یا یک سال در کالج زبان رومانی تحصیل کنید.

بخش پیشنهادی: مهاجرت تحصیلی

الفبای زبان رومانی

در آغاز این واج ‌های افزوده ۱۲تا بود اما در بهسازی‌ های پسین و جدیدتر از شمارشان کاسته شده است. همچنین درعنفوان و آغاز سده بیستم نشانه واکه‌ های کوتاه هم به الفبای زبان رومانیایی اضافه ‌شد.الفبای زبان رومانیایی و نام هر واج در زیر آورده شده است :

A, a (a); Ă, ă (ă); Â, â (â din a); B, b (be), C, c (ce); D, d (de), E, e (e); F, f (fe / ef); G, g (ghe / ge); H, h (ha / haş); I, i (i); Î, î (î din i); J, j (je), K, k (ka de la kilogram), L, l (le / el); M, m (me / em); N, n (ne / en); O, o (o); P, p (pe); R, r, (re / er); S, s (se / es); Ș ș (șe); T, t (te); Ț ț (țe); U, u (u); V, v (ve); X, x (ics); Z, z (ze / zet).

خدمات پیشنهادی: تحصیل در رومانی

اصطلاحات رومانی

اصطلاحات رایج زبان رومانیایی

در بخش پایانی مقاله قصد داریم چند اصطلاح رایج در زبان رومانی را معرفی و ترجمه کنیم. ادامه مقاله به بیان چندین اصطلاح پر کاربرد و رایج در فعالیت های روزمره خواهیم پرداخت:


سلامSalut

صبح به خیرBună dimineața

شب به خیرBună seara

نام شما چیست؟Cum te cheamă?

اسمم ….. استNumele meu este ___

ببخشید، نشنیدم چی گفتیدScuze, nu te-am auzit

کجا زندگی می کنی؟Unde locuiești?

اهل کجا هستید؟De unde ești?

حال شما چطور است؟Ce mai faci?

خوبم، متشکرBine, mulțumesc

خوشحالم تو رو می ببینمMă bucur să te văd

روز خوبی داشته باشیدO zi plăcută

بعداً می بینمتNe vedem mai târziu

خداحافظLa revedere

Cina e gata-شام حاضره

Este in zadar – به درد نمی خوره

Nu înțeleg aceste cuvinte, nu mă minți – این حرفها سرم نمیشه برای من دروغ سرهم نکن

مرکز آموزشی

جمع بندی زبان رومانی

در این مقاله به زبان رومانی پرداختیم. اهمیت یادگیری زبان رومانی برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند بسیار زیاد است. چرا که بدون دانستن زبان رسمی رومانی بر قراری ارتباط با مردم کاری نشدنی خواهد بود. همچنین برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند این موضوع اهمیت بیشتری دارد. چرا که آموزش ها در این کشور به زبان رسمی یعنی رومانیایی ارائه می شود. از این توصیه می کنیم حتما مبحث یاد گیری زبان رومانی را جدی بگیرید و برای آن اقدام کنید. امید واریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در پایان ذکر این نکته لازم است که برای مهاجرت به رومانی می توانید به ده سال تجربه ما تکیه کنید. تا مهاجرتی بدون مشکل و با رضایت را تجربه کنید.

بخش پیشنهادی: سرمایه گذاری در رومانی

جمع بندی
لوگو رویزا گروپ

رویزا؛ رویای زندگی شما …

امیدواریم مطالب مفیدی را در زمینه زبان رومانی به شما ارائه کرده باشیم. این مطلب توسط رویزا نوشته شده است و امیدوار هستیم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق روش های زیر با مشاورین خودتون در رویزا ارتباط برقرار کنید. مشاروین رویزا همه روزه و همه ساعت در خدمت شما عزیزان هستند.

مهاجرت به رومانی با رویزا گروپ:

ویزای رومانی یکی از بهترین و معتبر ترین ویزا ها در دنیاست. اگر قصد اقامت در رومانی را دارید، اینکار تخصص رویزا گروپ است. رویزا گروپ شرایط مهاجرت به رومانی را برای شما فراهم میکند. اگر شما هم کشور رومانی برای مهاجرت انتخاب کردید، همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید.

*** توجه: لطفا به علت حضور ما در کشور رومانی با راه های ارتباطی زیر با ما ارتباط بگیرید. در صورت تماس مستقیم و پاسخگویی ما، متحمل هزینه زیادی میشوید.

اینستاگرام

شما میتوانید از طریق اینستاگرام با مشاورین رویزا در ارتباط باشید

واتس اَپ

شما میتوانید از طریق واتس اَپ با مشاورین رویزا در ارتباط باشید

تلگرام

شما میتوانید از طریق تلگرام با مشاورین رویزا در ارتباط باشید

فیس بوک

شما میتوانید از طریق فیس بوک با مشاورین رویزا در ارتباط باشید

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا